Politechnika Warszawska I ROK MGR 2011/2012
| Strona: 1 / 3>>> strony: [1]23 |
notatki | |
| | anika | 21.10.2011 20:21:44 | Grupa: Administrator
Posty: 18 #789060 Od: 2011-10-21
| Prawo rzeczowe w ujęciu przedmiotowym oznacza – zespół przepisów prawnych regulujących przede wszystkim podmiotowe prawa rzeczowe : prawo własności, prawo użytkowania wieczystego, prawa rzeczowe ograniczone. Nadto są to przepisy prawne dotyczące posiadania, dzierżenia oraz szczególnego rejestru jakim są księgi wieczyste. Przepisy prawa rzeczowego mają charakter bezwzględnie obowiązujący, wyjątkowo dopuszcza się jednak możliwość określenia zarządu współwłaścicieli w drodze umowy.
Prawo rzeczowe w ujęciu podmiotowym - są to takie prawa podmiotowe, które z reguły dotyczą rzeczy oraz są prawami bezwzględnymi.
Do praw podmiotowych rzeczowych odnoszą się zasady jawności i pierwszeństwa. Zasada jawności praw rzeczowych oznacza, że muszą one być zauważalne dla innych uczestników w stosunkach cywilnoprawnych. W odniesieniu do rzeczy nieruchomych oraz rzeczy ruchomych zasada ta przejawia się w posiadaniu.
Istnieją dwa domniemania wzruszalne : a) kto rzeczą faktycznie włada lub z rzeczy korzysta jest jej posiadaczem samoistnym (art. 339 k.c.), b) posiadanie rzeczy jest zgodne ze stanem prawnym, odnosi się to także do poprzedniego posiadacza.
W wypadku własności nieruchomości oraz własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu zasada jawności wyraża się tym, że na tych prawach prowadzi się księgi wieczyste.
Zasada pierwszeństwa praw rzeczowych występuje w dwóch ujęciach : a) Realizacja praw rzeczowych następuje przed dochodzeniem roszczeń obligacyjnych i osobistych. b) Jeśli określone prawo jest obciążone kilkoma prawami rzeczowymi ograniczonymi, to istnieje ustalona kolejność tych praw : - prawo wpisane do księgi wieczystej wyprzedza prawo, które nie jest wpisane w tym rejestrze; - o pierwszeństwie praw rzeczowych ograniczonych wpisanych do księgi wieczystej decyduje dzień od którego liczą się skutki dokonanego wpisu, prawa wpisane na podstawie wniosków złożonych równocześnie mają równe pierwszeństwo; - istnieje możliwość zastrzeżenia przez właściciela pierwszeństwa (równoczesności) praw rzeczowych ograniczonych w momencie ich ustanowienia.
Wyróżnia się następujące podmiotowe prawa rzeczowe (tzw. zasada zamkniętej listy praw rzeczowych) : a) prawo własności, b) prawo użytkowania wieczystego, c) ograniczone prawa rzeczowe, a w tym : - użytkowanie, - służebności, - spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, - zastaw, - hipoteka.
Użytkowanie wieczyste oraz ograniczone prawa rzeczowe są to prawa rzeczy cudzej, dające uprawnienia podmiotom do rzeczy, które nie są ich własnością. …………………………………………………………………………….1……………….. Własność – w ujęciu cywilistycznym jest najszerszym prawem do rzeczy, w zasadzie jest prawem bezterminowym, chyba że przepisy szczegółowe stanowią inaczej. Własność jest prawem podmiotowym o charakterze majątkowym, bezwzględnym oraz przenaszalnym.
Na treść prawa własności składają się następujące elementy : a) posiadanie samoistne – oznacza uprawnienie do faktycznego władztwa nad rzeczą we własnym imieniu, b) korzystanie – oznacza uprawnienie do : • używania rzeczy, • przetworzenia rzeczy, jej zużycia lub zniszczenia, • pobierania pożytków i innych przychodów z rzeczy. c) rozporządzenie – oznacza uprawnienie do : • wyzbycia się prawa własności przez : - przeniesienie własności na inny podmiot w drodze umowy, - sporządzenie testamentu. • obciążenie prawa, które oznacza przede wszystkim ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego, np. ustanowienie użytkowania, służebności; szczególne obciążenie polega także na ustanowieniu na własność nieruchomości gruntowej Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego użytkowania wieczystego.
Wykonywanie prawa własności – polega na realizacji jego uprawnień. Granice tego prawa wynikają z : - przepisów ustawy (przepisy prawa cywilnego i administracyjnego), - zasad współżycia społecznego, - ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia prawa.
Zasiedzenie polega na nabyciu prawa własności wskutek długotrwałego posiadania samoistnego rzeczy. Wspólne posiadanie samoistne rzeczy przez kilka osób daje możliwość nabycia własności w drodze zasiedzenia. Zasiedzenie rzeczy ruchomej następuje, gdy łącznie występują następujące przesłanki : podmiot jest posiadaczem samoistnym, upływ trzech lat od momentu objęcia rzeczy w posiadanie, dobra wiara nabywcy przez cały okres trzech lat. Zasiedzenie nieruchomości następuje, gdy wystąpią kumulatywnie przesłanki : podmiot jest posiadaczem samoistnym, posiada nieruchomość przez dwadzieścia lat i dobra wiara nabywcy istnieje do czasu objęcia rzeczy w posiadanie, upływ trzydziestu lat nawet przy złej wierze nabywcy w momencie obejmowania rzeczy w posiadanie. Zasiedzenie może również dotyczyć nabycia prawa użytkowania wieczystego oraz służebności gruntowej.
Znalezienie rzeczy : Przepisy prawne regulujące znalezienie dotyczą rzeczy zgubionych (rzecz zgubiona to taka rzecz ruchoma, co do której podmiot traci władztwo, nie wiedząc gdzie się znajduje), a także rzeczy porzucone bez zamiaru wyzbycia się prawa własności np. uciekający przed napastnikiem porzuca cenny zegarek. Przepisy o znalezieniu stosuje się również do zwierząt, które się zabłąkały lub uciekły. Znalezienie rzeczy ujęte w k.c. nie obejmuje rzeczy skradzionej, bowiem utrata takiej rzeczy nastąpiła wbrew woli podmiotu posiadającego tę rzecz. Znalazca jest dzierżycielem rzeczy znalezionej. Przepisy k.c. wyróżniają trzy rodzaje rzeczy znalezionych : * skarb – jest to rzecz mająca znaczną wartość materialną albo wartość naukową albo artystyczną, jeżeli została znaleziona w takich okolicznościach, że poszukiwanie właściciela byłoby oczywiście bezcelowe, np. monety średniowieczne. * rzeczy szczególne – są to takie rzeczy jak pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności (np. precjoza) oraz rzeczy mające wartość naukową lub artystyczną * rzeczy zwykłe – są to takie rzeczy które nie są skarbem ani rzeczami szczególnymi, np. wieczne pióro, okulary. Znalazca rzeczy ma określone obowiązki. W wypadku znalezienia skarbu obowiązkiem znalazcy jest oddanie rzeczy właściwemu organowi państwowemu, natomiast w sytuacji znalezienia rzeczy zwykłych i szczególnych obowiązki znalazcy są następujące: ~ niezwłoczne zawiadomienie o znalezieniu rzeczy osoby uprawnionej do odbioru rzeczy, ~ oddanie rzeczy na przechowanie właściwemu organowi państwowemu.
Znalezienie – jest to sposób nabycia rzeczy zwykłej przez znalazcę.
Znaleźne – znalazca może żądać znaleźnego w wysokości 1/10 wartości znalezionej rzeczy zwykłej albo szczególnej.
Nabycie pochodne prawa własności : A. Przesłanki nabycia własności rzeczy ruchomej od osoby uprawnionej (do przeniesienia prawa własności rzeczy uprawniony jest właściciel) : w wypadku rzeczy oznaczonych co do tożsamości należy zawrzeć między zbywcą a nabywcą ważną umowę, gdy chodzi o rzeczy oznaczone co do gatunku (tzw. rzeczy przyszłe), to oprócz zawarcia ważnej umowy między zbywca a nabywcą musi nastąpić przeniesienie posiadania (wydanie rzeczy). B. Przesłanki nabycia własności nieruchomości od osoby uprawnionej : zawarcie ważnej umowy w formie aktu notarialnego, wpis do księgi wieczystej ma charakter deklaratywny, własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warunkiem albo z zastrzeżeniem terminu. C. Nabycie własności rzeczy ruchomej od osoby nieuprawnionej jest możliwe przy spełnieniu następujących przesłanek : 1. Jeżeli zbywca wszedł we władanie rzeczy ruchomych zgodnie z wolą osoby uprawnionej do rozporządzania ustawodawca uznaje przeniesienie prawa własności od komulatywnego spełnienia danych przesłanek : zawarcie ważnej umowy, objęcie rzeczy we władanie samoistne, dobrej wiary nabywcy. 2. Jeżeli podmiot nieuprawniony wszedł we władanie rzeczy zgubionej, skradzionej lub inny sposób utraconej i zbywa tę rzecz, to nabywca uzyskuje prawo własności dopiero wtedy, gdy oprócz warunków wymienionych wyżej upłynie okres trzech lat od zdarzenia powodującego utratę rzeczy. Nie dotyczy to jednak pieniędzy, dokumentów na okaziciela, ani rzeczy nabytych na urzędowej licencji lub w toku postępowania egzekucyjnego. D. Nabycie nieruchomości od osoby nieuprawnionej następuje po spełnieniu przesłanek : - zawarcie ważnej umowy w formie aktu notarialnego, - zbywca jest wpisany w księdze wieczystej jako właściciel, - wpis do księgi wieczystej, - nie można czynić do przeniesienia własności zastrzeżenia co do warunku ani terminu.
Współwłasność polega na tym, że prawo własności względem rzeczy (zbioru rzeczy) niepodzielnie przysługuje więcej niż jednej osobie. Jej cechy to : jedność przedmiotu, wielość podmiotów, niepodzielność praw. Rodzaje : współwłasność łączna (bezudziałowa) jest pochodną osobistego stosunku łączącego podmioty, np. małżeńska wspólność ustawowa, współwłasność w częściach ułamkowych oparta jest na tym, że mimo niepodzielności prawa, każdy ze współwłaścicieli ma określony udział w prawie własności rzeczy w postaci ułamkowej. Każdy z współwłaścicieli może rozporządzać swoim majątkiem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Ochrona własności jest to system środków prawnych przyznanych właścicielowi (współwłaścicielowi) w razie naruszenia jego prawa (ochrona petytoryjna). Są to dwa podstawowe roszczenia – windykacyjne i negatoryjne. Roszczenie windykacyjne (wydobywcze) jest to żądanie właściciela o zwrot rzeczy od osoby, która rzeczą faktycznie włada, chyba że posiadaczowi (dzierżycielowi) przysługuje takie uprawnienie. Roszczenie negatoryjne ma miejsce wówczas, gdy prawo własności jest naruszone w inny sposób niż pozbawienie władztwa nad rzeczą właściciela. Oprócz ww. istnieją również roszczenia uzupełniające do roszczeń windykacyjnych.
Użytkowanie wieczyste : Użytkownik wieczysty ma uprawnienia do cudzej nieruchomości gruntowej, polegające na posiadaniu zależnym, korzystaniu oraz rozporządzaniu. Jednak zakres tych uprawnień jest inny niż u właściciela. Granice wykonania tego prawa są określone przez ustawy i zasady współżycia społecznego oraz umowę o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa albo gmin mogą być oddane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym albo prawnym. Przedmiotem użytkowania wieczystego są tylko nieruchomości gruntowe objęte przede wszystkim planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczone na cele zabudowy. Przesłanki powstania użytkowania wieczystego : - ogłoszenie i przeprowadzenie przetargu, - zawarcie umowy w formie aktu notarialnego, - wpis do księgi wieczystej.
Ograniczone prawa rzeczowe dają zespół uprawnień podmiotom przede wszystkim do cudzych rzeczy. W wyniku ustanowienia tych praw ulegają uszczupleniu uprawnienia właściciela. Charakter i zakres zawężenia prawa własności zależy przede wszystkim od rodzaju ograniczonego prawa rzeczowego obciążającego daną rzecz. Treść tych praw uregulowana jest w kodeksie cywilnym i innych aktach normatywnych. Takie prawa, jak użytkowanie, służebności, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, mają charakter samoistny i dają one m. im. uprawnienia do korzystania z cudzej rzeczy, natomiast hipoteka i zastaw są o charakterze akcesoryjnym, służą bowiem do zabezpieczenia wierzytelności przede wszystkim na określonych rzeczach albo prawach podmiotowych zbywalnych bez względu na to, kto ma tytuł prawny do tych rzeczy albo praw. Powstanie praw rzeczowych ograniczonych: a) przez zawarcie umowy, b) z mocy prawa, c) wydanie orzeczenia sądowego o charakterze konstytutywnym, d) wydanie decyzji administracyjnej.
Użytkowanie służy przede wszystkim do zaspokojenia potrzeb konsumpcyjnych. Użytkowanie jest ograniczonym prawem rzeczowym dającym możliwość użytkowania cudzej rzeczy i pobierania z niej pożytków. Zakres użytkowania można ograniczyć przez wyłączenia określonych pożytków. Użytkowanie jest prawem ściśle związanym z osobą użytkownika. Jest to prawo niezbywalne, może być terminowe lub bezterminowe, może mieć charakter odpłatny lub nieodpłatny.
W stosunkach sąsiedzkich niekiedy ustanawia się służebności. K.c. wyróżnia : * służebność gruntowa – polega na obciążeniu nieruchomości prawem na rzecz właściciela innej nieruchomości, której treść wyraża się w tym, że : - właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w określony sposób z nieruchomości obciążonej, - właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania do niej oznaczonych działań polegających na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień. * służebność osobista jest prawem ustanowionym na rzecz określonej osoby fizycznej. Treść tego prawa odpowiada treści służebności gruntowej, jest to brawo niezbywalne i terminowe.
Własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkaniowego : Członek spółdzielni mieszkaniowej po wniesieniu wkładu budowlanego i przydziału lokalu nabywa własnościowe prawo do lokalu w budynkach stanowiących własność spółdzielni. Oświadczenie spółdzielni w sprawie przydziału lokalu wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Własnościowe prawo do lokalu jest prawem zbywalnym, dziedzicznym i podlega egzekucji. Zbycie własnościowe prawa do lokalu jest skuteczne, gdy nabywcą jest członek spółdzielni. Umowa taka wymaga formy aktu notarialnego.
Hipoteka polega na tym, że w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można nieruchomość obciążyć prawem rzeczowym ograniczonym, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, czyją stała się własnością i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości. Hipoteka służy wyłącznie do zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych i może być wyrażona tylko w oznaczonej sumie pieniężnej.
Zastaw jest prawem rzeczowym ograniczonym służącym do zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności ustanowionym na rzeczy ruchomej albo na prawach podmiotowych zbywalnych innych niż prawo własności. Podmiot, którego rzecz albo prawo jest obciążone nazywa się zastawcą, natomiast osoba na rzecz której ustanowiono prawo zastawu jest zastawnikiem. Wierzytelność może być zabezpieczona ustanowieniem zastawu rejestrowego. Zastaw rejestrowy musi być ustanowiony w celu zabezpieczenia określonych wierzytelności, np. Skarbu Państwa, banku, przedsiębiorcy. Do ustanowienia zastawu rejestrowego niezbędne jest zawarcie umowy miedzy zastawcą a wierzycielem (zastawnikiem) oraz wpis do rejestru zastawów. Umowa zastawcza wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Zastawca nie musi wydać rzeczy zastawnikowi, może z niej dalej korzystać.
Posiadanie nie jest prawem podmiotowym, polega ono na możliwości faktycznego władania rzeczą we własnym imieniu, które odpowiada treści określonego prawa podmiotowego. Posiadanie składa się z : elementu zewnętrznego i wewnętrznego. Wyróżnia się dwa rodzaje posiadania : * posiadanie samoistne – polega na tym, że osoba ma możność władania rzeczą tak jak właściciel, * posiadanie zależne – oznacza, że podmiot może władać cudzą rzeczą jak, np. użytkownik, najemca, dzierżawca. Możność władania rzeczą odpowiada wtedy treści innego prawa podmiotowego niż własność.
Domniemanie prawne związane z posiadaniem : 1. Domniemywa się, że posiadanie jest zgodne z prawem. 2. Domniemywa się, że ten kto włada rzeczą jest posiadaczem samoistnym. 3. Domniemywa się ciągłość posiadania. Domniemania te są wzruszalne. Ciężar udowodnienia faktów, z którymi są związane domniemania prawne dotyczące posiadania, spoczywa na podmiocie, który ma w tym interes prawny.
Dzierżenie oznacza władanie cudzą rzeczą w imieniu innego podmiotu. Dzierżycielem jest m.in. pełnomocnik, znalazca. Dzierżyciel może stosować tylko środki ochrony pozasądowej, np. samopomoc legalna. Nie jest posiadaczem ani dzierżycielem taka osoba, która włada cudzą rzeczą na zasadzie grzecznościowej.
Księgi wieczyste są to specjalne publiczne rejestry dotyczące poszczególnych nieruchomości. Księga wieczysta składa się z czterech działów : 1. Dział pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z Nieruchomością 2. Dział drugi obejmuje wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego. 3. Dział trzeci przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpis innych praw i roszczeń z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipoteki. 4. Dział czwarty przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek. Wpis do księgi wieczystej może mieć charakter konstytutywny tylko wtedy, gdy przepis prawa tak stanowi. Księgi wieczyste są jawne, oznacza to, że każdy kto ma interes prawny może je przeglądać (jawność formalna) i nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów w nich ujętych (jawność materialna). Domniemywa się, że prawo jawne z księgi wieczystej jest wpisane zgodnie ze stanem prawnym oraz, że prawo wykreślone z księgi wieczystej nie istnieje.
trochę przypomnienia z prawa cywilnego | | | Evoline | 25.11.2011 11:22:32 | Grupa: Użytkownik
Posty: 1 #807850 Od: 2011-11-25
| Witam, nie mam możliwości dojazdu na piątkowe zajęcia, jestem z poza Warszawy i pracuję mógłby ktoś podać jakie tematy były omawiane na zjazdach z dnia 14.10 ? i dzisiejszym czyli 25.11 ?
28.10 wiem, że były: - negatywna strona prawa własności, - granice prawa własności, - pozytywna strona korzystania z rzeczy, - granice fizyczne rzeczy, - współwłasność -> ułamkowa, łączna - nabywanie własności -> sposoby nabycia własności
| | | Beata | 23.01.2012 22:40:34 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 73 #848784 Od: 2012-1-23
| ciekawe jak wyniki u "gada" ;p | | | zelcia87 | 23.01.2012 22:47:46 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 111 #848791 Od: 2011-10-30
| Ja też jestem ciekawa mam nadzieje ze pozytywne | | | Beata | 23.01.2012 22:50:57 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 73 #848799 Od: 2012-1-23
| ktos po egz krzyknął że on stawia punkty ujemne ale nie wiem czy to prawda | | | zelcia87 | 23.01.2012 22:54:33 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 111 #848803 Od: 2011-10-30
| Nie stawia punktów ujemnych tylko nie obniża | | | Beata | 23.01.2012 22:56:52 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 73 #848805 Od: 2012-1-23
| poczekamy zobaczymy co on wymysli i jak nas oceni | | | zelcia87 | 23.01.2012 22:58:14 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 111 #848808 Od: 2011-10-30
| Niby malo sie juz odpowiedzi gotowe ale mialam watpliowsci czy dobre byly odp ;/;/ | | | Beata | 23.01.2012 23:02:41 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 73 #848812 Od: 2012-1-23
| no ja wlasnie na tych testach mialam przewage gdzie odpowiedzi byly dwie i nie wiedzialam potem na egz w niektorych przypadkach którą zaznaczyc no ale zobaczymy p.s. widze ze jak narazie jest nas tylko dwójka dyskutujących ale mam nadzieję że to się szybko zmieni | | | Beata | 23.01.2012 23:04:33 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 73 #848815 Od: 2012-1-23
| podobno ktos juz sprawdzal w tym e-dziekanat i ma ocene z nieruchomosci ja przed chwila sprawdzilam ale nie mam nic | | | marta | 23.01.2012 23:04:47 | Grupa: Użytkownik
Posty: 8 #848816 Od: 2012-1-23
| ciężko stwierdzić jak on nas oceni ale trzeba być dobrej myśli | | | marta | 23.01.2012 23:07:02 | Grupa: Użytkownik
Posty: 8 #848821 Od: 2012-1-23
| a wiadomo chociaż jaka ta ocena jest? pozytywna? | | | Beata | 23.01.2012 23:09:15 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 73 #848823 Od: 2012-1-23
| 3,5 a druga dziewczyna napisala ze tez ma ocene i ma 3 | | | marta | 23.01.2012 23:10:56 | Grupa: Użytkownik
Posty: 8 #848825 Od: 2012-1-23
| hmmm ciekawe ja nie mam nic jak narazie | | | zelcia87 | 23.01.2012 23:12:31 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 111 #848827 Od: 2011-10-30
| Nie lubie tak nie ktorzy wiedza juz | | | marta | 23.01.2012 23:14:17 | Grupa: Użytkownik
Posty: 8 #848830 Od: 2012-1-23
| niestety...dajcie znać jak się wam coś pojawi | | | Beata | 23.01.2012 23:15:09 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 73 #848832 Od: 2012-1-23
| i maja z glowy a my musimy czekac w takim razie moze jak juz zaczal wpoisywac to moze nie bedziemy czekac do srody tylko juz jutro bedziemy mieli | | | zelcia87 | 23.01.2012 23:16:20 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 111 #848834 Od: 2011-10-30
| No na to wyglada jak mowisz Beatko | | | marta | 23.01.2012 23:17:43 | Grupa: Użytkownik
Posty: 8 #848835 Od: 2012-1-23
| oby | | | Beata | 23.01.2012 23:21:58 |
Grupa: Użytkownik
Posty: 73 #848838 Od: 2012-1-23
| o ja juz mam ocene od gada mam 3 i ciesze się ze jest do przodu |
| Strona: 1 / 3>>> strony: [1]23 |
Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!! |
|